ТОП-100 ведущих юридических фирм Украины 2016

ТОП-100 ведущих юридических фирм Украины 2016

 
 
 

Закон «Про електронну комерцію»: інтернет заганяють в правове поле?

30 вересня 2015 року набрав чинності Закон України «Про електронну комерцію» від 03.09.2015 № 675-VIII (далі - Закон). В чому особлива цінність цього Закону та які революційні зміни очікують ринок електронної комерції?

       Перш за все варто зазначити, що Законом введено ряд термінів, які раніше не були визначені, а саме: електронна комерція, електронна торгівля, електронний договір, інтернет-магазин  та інші. Така конкретизація дає змогу визначити, яка діяльність підпадатиме під поняття «електронної комерції» а відповідно і оподаткування такої діяльності.

      Закон виділяє досить широке коло можливих учасників електронної комерції, включаючи суб’єктів підприємницької діяльності, з покупцями і продавцями товарів та послуг у сфері електронної фізичних осіб, які не мають статусу підприємців, але укладають електронні угоди. Законом також передбачена така категорія учасників електронної комерції, як постачальники послуг проміжного характеру в інформаційній сфері, які забезпечують функціонування електронної комерції (провайдери телекомунікацій, реєстратори, адміністратори, тощо), та встановлено в якому випадку такі учасники будуть нести правову відповідальність.

     Визначено перелік інформації, яку продавець повинен розкривати про себе здійснюючи  підприємницьку діяльність за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем.  Надання таких відомостей дозволить покупцям перевірити в електронних реєстрах реальність продавця та переконатися у його надійності.   

     Згідно Закону електронний договір прирівнюється до письмової форми, та вважається укладеним з моменту отримання продавцем відповіді від покупця про акцепт (прийняття) оферти. При цьому пропозиція може бути розміщена як в комерційному електронному реченні, яке направляється покупцеві, так і безпосередньо розміщена на сайті продавця в публічному доступі.    Позитивним моментом для покупця, як суб’єкта електронної комерції, є можливість захисту свої прав при вчиненні електронних угод відповідно до норм Закону України « Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 № 1023-XII.  

      Законом України «Про електронну комерцію» передбачено, що покупець повинен отримати підтвердження укладення угоди у формі електронного документа, квитанції товарного чи касового чека, таке повідомлення повинно містити: умови і порядок обміну (повернення) товару або відмови від виконання робіт чи надання послуги. Найменування продавця (виконавця, постачальника), його місцезнаходження та порядок прийняття претензії щодо товару, роботи, послуги. Гарантійні зобов’язання та порядок розірвання договору, якщо строк його дії не визначено.

       У висновку варто зазначити ще один позитивний момент даного Закону, а саме: можливість подавати електронні документи, що стосуються укладення електронного правочину, як доказ до суду у паперовій формі, це однозначно є новим для ринку електронної комерції і українського судочинства в цілому.

 

Юлія Бугай

юрист Правової групи "Домініон"