ТОП-100 ведущих юридических фирм Украины 2016

ТОП-100 ведущих юридических фирм Украины 2016

 
 
 

Податкові пільги для підприємців та самозайнятих осіб, тимчасово мобілізованих на військову службу

Нова хвиля мобілізації охопила Україну, не лише порушивши звичний ритм життя багатьох її громадян, а й спровокувавши виникнення низки непорозумінь, у тому числі і з питань оподаткування. Ті з підприємців, котрі вже отримали повістки з військкоматів не на жарт стурбовані долею власного бізнесу через відсутність чіткого розуміння своїх подальших дій у ситуації, що склалася.

Звертаємо увагу наших клієнтів на те, що згідно ч. 3 ст. 39 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» реєстрація підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців (громадян України), які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період не припиняється.

Окрім того, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації» від 20.05.2014 року № 1275-VII (надалі також – «Закон № 1275») встановлено, що фізичні особи - підприємці та самозайняті особи, у разі їх призову на військову службу під час мобілізації або залучення до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб та єдиного податку на весь період їх військової служби.

Підставою для отримання зазначених пільг є заява призовника та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, які подаються до органу Державної фіскальної служби за місцем податкової реєстрації підприємця (самозайнятої особи) протягом 10 (десяти) днів після її демобілізації. 

У випадку, якщо мобілізована особа має найманих працівників і на строк своєї військової служби за призовом уповноважує іншу особу на виплату найманим працівникам заробітної плати та/або інших доходів, то обов’язок з нарахування та утримання податку на доходи фізичних осіб з таких виплат на строк військової служби мобілізованого несе ця уповноважена особа. Податок, що був нарахований та утриманий останньою з виплат працівникам, сплачується до бюджету демобілізованим підприємцем (самозайнятою особою) протягом 180 (ста восьмидесяти) календарних днів з першого дня його (її) демобілізації без нарахування жодних штрафних і фінансових санкцій.  

Зазначені податкові гарантії розповсюджуються на фізичних осіб - підприємців (самозайнятих осіб), котрі були призвані на військову службу під час мобілізації, та таких, що вступили до лав Збройних Сил України під час мобілізації за особистим бажанням.

Не зайвим також буде згадати про те, що для осіб, котрі працюють за трудовими договорами у разі їх призову на військову службу під час мобілізації Законом № 1275 також встановлені певні трудові гарантії, зокрема по збереженню за ними на особливий період (але не більше одного року) місця роботи, посади і компенсації із бюджету середнього заробітку на підприємстві (установі чи організації) в яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності. Виплата таких компенсацій із бюджету в межах середнього заробітку проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Вищевказані законодавчі нововведення діють протягом всього періоду мобілізації на території мобілізації, визначених Указом Президента України «Про часткову мобілізацію» від 17.03.2014 року № 303.

Михайлина Москаленко

юрист

АО "Правова група "Домініон"