ТОП-100 ведущих юридических фирм Украины 2016

ТОП-100 ведущих юридических фирм Украины 2016

 
 
 

Особливості «колективного» позову у сфері захисту прав споживачів: практика застосування

На сьогоднішній день в Україні  активно обговорюють впровадження такої практики, як колективні позови. Скільки воно триватиме, та чи переросте в рішучі дії – невідомо, а права споживачів потребують захисту уже сьогодні. Разом із тим, важливо підкреслити певні особливості його застосування.

Колективним позовом є звернення до суду від імені достатньо великої кількості фізичних осіб. Таке звернення обов’язково має бути об'єднане певною спільною підставою. Цей інструмент захисту досить поширений у світі,  адже відмінно рекомендує себе у процесі боротьби із недобросовісними корпораціями – у випадку задоволення вимог споживачів компанії можуть втратити значну суму коштів.

В той же час, маловідомим та таким, що практикується нечасто залишається такий інструмент поновлення порушених прав громадян, як позов щодо захисту прав невизначеної (тобто необмеженої) кількості споживачів.

Можливість звернення до суду із вищезазначеним позовом передбачена ст. п. 9 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про захист прав споживачів». Відповідно до останньої, об'єднання споживачів мають право звертатися з позовом до суду про визнання дій продавця, виробника (підприємства, що виконує їх функції), виконавця протиправними щодо невизначеного кола споживачів і припинення цих дій.

Саме з таким позовом нам довелось звернутись для захисту прав споживачів неякісного, фальсифікованого та небезпечного згущеного молока, який було задоволено судом у повному обсязі. Зокрема, було визнано дії виробника протиправними та зобов’язано останнього припинити виробництво та реалізацію продукції, а також вилучити продукцію з обігу.

Проте такий спосіб захисту прав невизначено кола споживачів має один суттєвий недолік, а саме неможливість заявлення грошових вимог до недобросовісних виробників. Саме тому необхідно якомога швидше переходити від слова до діла та вводити інститут колективного позову в Україні, що, на нашу думку, зможе ефективніше захищати споживачів від недобросовісних дій компаній-виробників.

 

Дмитро Груба

Адвокатське об’єднання

 «Правова група «Домініон»