Адміністрування земельного податку та податку на нерухоме майно за час воєнного стану

Воєнний стан особливий тим, що вводиться для організації максимально ефективного захисту держави від країни-агресора. Відповідно, більшість сфер починають функціонувати з урахуванням потреб оборони. В першу чергу це стосується економіки нашої держави. 

З метою збереження та стабілізації економіки країни, законодавцем були прийняті суттєві зміни до чинного податкового законодавства. Такі зміни досить часто називають податковою реформою. 

В цій статті будуть розкриті нововведення щодо адміністрування земельного податку та податку на нерухомість, які були запроваджені за час дії воєнного стану. 

 

Земельний податок

Зміни щодо адміністрування земельного податку були запроваджені 15 березня 2022 року Законом України № 2120-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану».

Зміст нововведень полягає у тому, що плата за землю, а саме земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності, не нараховується та не сплачується за однієї з наступних умов: 

 1. якщо земельна ділянка розташована на території, на якій ведуться або ж велися воєнні дії;
 2. якщо земельна ділянка входить до території, яка тимчасово окупована Російською Федерацією;
 3. якщо земельна ділянка є засміченою вибухонебезпечними предметами;
 4. якщо на земельній ділянці розташовані фортифікаційні споруди.

Конкретний перелік територій, визначених в пунктах 1-2, затверджується Кабінетом Міністрів України. Однак, такий перелік досі не затверджений. Території, зазначені в пункті 3 визначаються обласними військовими адміністраціями. 

Також, необхідно наголосити, що такі зміни носять лише тимчасовий характер, а саме запроваджуються на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан. 

Звертаємо увагу, що орендна плата не сплачується лише за об’єкти комунальної або державної власності, об’єктів приватної власності такі зміни не стосуються. 

 

Податок на нерухоме майно

Зміни до порядку нарахування та стягнення цього податку були запроваджені дещо пізніше, ніж щодо земельного податку, а саме 24 березня 2022 року, коли законодавець  прийняв Закон № 2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану».  

Перш за все слід наголосити, що зміст нововведень відрізняється залежно від категорії об’єкта нерухомості: житловий чи нежитловий об’єкт. Ми зупинимось на обидвох. 

Зміни щодо адміністрування податку на житлову нерухомість 

Так, податок не нараховується та не сплачується у наступних випадках:

 • якщо об’єкт знаходиться на території, де ведуться/велися бойові дії;
 • якщо об’єкт знаходиться на тимчасово окупованій території країною-агресором;
 • якщо об’єкт став непридатним для використання за цільовим призначенням, для проживання, у зв’язку з воєнним вторгненням (наприклад, в результаті артилерійських обстрілів чи ракетного удару).

При цьому, період, за який податки можуть бути несплачені, відрізняється для юридичних та фізичних осіб. Законодавством, встановлені такі терміни: 

 • для фізичних осіб податок не нараховується за 2021 та 2022 податкові (звітні) роки; 
 • для юридичних осіб податок не нараховується за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року. 

Зміни щодо адміністрування податку на нежитлову нерухомість 

Податок не нараховується та не сплачується лише у двох випадках:

 • якщо об’єкт знаходиться на території, де ведуться/велися бойові дії;
 • якщо об’єкт знаходиться на тимчасово окупованій території країною-агресором.

Такі нововведення запроваджені на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан як для фізичних, так і для юридичних осіб. 

Звертаємо увагу, що у випадку, якщо нежитлове приміщення стане непридатним для використання, зокрема, за наслідком воєнних дій, це не буде підставою для ненарахування податку. 

Перелік територій, які визначаються як тимчасово окуповані та на яких ведуться/велися бойові дії визначається Кабінетом Міністрів України. Однак, як вже зазначалось вище, такий перелік досі не затверджений. 

 

Таким чином, описані вище нововведення покликані зменшити податкове навантаження для платників податків і таким чином стабілізувати економічну ситуацію в країні.