Новий порядок реєстрації бізнесу на окупованих територіях

Міністерство юстиції України врегулювало питання, пов’язані з державною реєстрацією юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, місцезнаходженням яких є тимчасово окуповані території України. Про це йдеться у наказі Мін’юсту від 25 листопада 2016 року № 3359/5, який набере чинності 12 грудня.

Наказом встановлено, що зареєструвати юридичну особу, фізичну особу – підприємця чи громадське формування, місцезнаходженням або місцем проживання яких є територія Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, а також населені пункти, в яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення в Донецькій та Луганській областях, можна незалежно від їх місцезнаходження та місця проживання в межах України.

Отже, так званий «принцип екстериторіальності» здійснення реєстраційних дій в межах території України, раніше впроваджений Міністерством юстиції України, а з часом скасований через свою недосконалість новим «антирейдерським законом» №1666-VIII, буде діяти при реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням яких є  тимчасово окуповані території.

Варто зазначити, що при первинній реєстрації юридичної особи згідно чинного нового «анирейдерського закону» нотаріальне засвідчення справжності підписів засновників на рішенні про створення суб’єкта господарювання не вимагається. Означене дає змогу створювати безліч нових компаній, що згодом можуть бути використані у протизаконній діяльності, зокрема, як так звані «податкові ями» для формування штучного податкового кредиту.

Окрім того, реєстрація підприємств на таких територіях викличе складність, а в деяких випадках і неможливість встановлення реального місцезнаходження юридичної особи за вказаною адресою, що в свою чергу надасть можливість уникнути будь-яких податкових перевірок та притягнення осіб до відповідальності. При цьому ведення реєстраційних справ у паперовій формі щодо юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань з Автономної Республіки Крим та міста Севастополя забезпечуватиме Головне територіальне управління юстиції у Херсонській області, а з населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення в Донецькій та Луганській областях, – Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області та Головне територіальне управління юстиції у Луганській області.

В новому наказі міністерства відсутня й норма, яка б забороняла реєструвати зміну складу засновників та керівника юридичної особи з окупованих територій, на період АТО. При цьому наказ Міністерства юстиції № 1849/5, яким раніше регулювалося питання реєстрації бізнесу з окупованих територій, та прямо передбачалась заборона вчинення реєстраційних дій щодо зміни складу учасників (засновників) юридичних осіб зареєстрованих на окупованих територіях та територія проведення антитерористичної операції  – втрачає чинність.

Останнє може стати підґрунтям для незаконних дій з боку зацікавлених осіб у «рейдерському захопленні» підприємств та їх майна, що залишилися на окупованих територіях, шляхом зміни засновників. Саме тому важливо звернути увагу на останні зміни у відомостях контрагента, законність включення нових учасників (засновників), зміни директора, якщо такі зміни були проведені, для більш надійного убезпечення від можливих наслідків рекомендуємо також запросити копії документів на основі яких було проведено відповідні зміни. Не варто також забувати і про Єдиний реєстр судових рішень, за допомогою якого можна перевірити існуючі судові спори щодо обраного ділового партнера лише за кодом ЄДРПОУ.

В зв’язку з прийнятими змінами рекомендуємо суб’єктам господарювання більш прискіпливо перевіряти своїх контрагентів, що зареєстровані на тимчасово окупованих територіях. Особливу увагу, насамперед, необхідно звернути на дату державної реєстрації юридичної особи та місцезнаходження підприємства, чи реально можливе існування будівлі, виробничих потужностей підприємства (в залежності від видів економічної діяльності), бізнес центру в умовах проведення антитерористичної операції на вказаній території.

По суті, законодавець стримуючи масові «рейдерські захоплення» підприємств Законом  України  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту прав власності» від 06.10.2016 року, надав змогу підприємцям на території України бути більш захищеними, але одночасно з прийняттям нового наказу Міністерство юстиції України надає нове поле для протизаконної діяльності за допомогою існуючої ситуації на тимчасово окупованих територіях України.

 

Автор статті: юрист Бугай Юлія

Зачекайте