Оподаткування операції з продажу другого та кожного наступного продажу нерухомого майна протягом одного року

Нерухоме майно нерідко виступає об’єктом купівлі-продажу. Це і не дивно, оскільки майже кожна особа хоча б раз в житті бувала суб’єктом таких правовідносин. Для інших продаж об’єктів нерухомості вже давно є бізнесом. У цій статті ми розберемось які податки потрібно сплатити при купівлі-продажу нерухомого майна, якщо це не перший продаж за рік.

 

Чим передбачений порядок сплати податку при купівлі-продажу нерухомого майна?

Порядок та ставки сплати податку, у зв’язку з проведенням операції купівлі-продажу нерухомого майна встановлені Податковим кодексом України.

Слід також зауважити, що з 1 січня 2022 року до нього були внесені зміни, у зв’язку з прийняттям нового закону № 5600.

 

Які податки потрібно сплачувати?

У відповідності до податкового законодавства операція з відчуження об’єктів нерухомості  на підставі договору купівлі-продажу тягне за собою сплату податку на доходи фізичних осіб (надалі в тексті – «ПДФО»), військового збору, збору до Пенсійного фонду України та державного мита.

Відповідно до Податкового кодексу України, базою оподаткування ПДФО є загальний оподатковуваний дохід, тобто будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

 

Які податки повинен сплатити продавець, а які покупець?

У продавця виникає обов’язок зі сплати податку на доходи фізичних осіб (надалі в тексті – «ПДФО») у розмірі 18% або 5% в залежності від описаних у статті випадків. Продавець також повинен сплатити військовий збір у розмірі 1,5%.

Покупець повинен сплатити 1% збору до Пенсійного фонду України.

Окрім того, сплаті підлягає 1% державного мита, що здійснюється за домовленістю сторін, на практиці часто стягується з покупця або ділиться навпіл між сторонами.

 

За якими ставками оподатковується дохід, одержаний з другого та кожного наступного продажу нерухомого майна?

У випадку, якщо особа бажає вдруге за рік продати об’єкт нерухомого майна, що є її власністю більше 3 років, така операція підлягає оподаткування ПДФО за ставкою 5%.

Операція з платного відчуження нерухомого майна третій та кожен наступний раз за рік буде оподатковуватись за ставкою 18% ПДФО з можливістю врахувати витрати, які зазнав продавець при придбанні цього майна.

 За цією ж ставкою буде оподатковуватись і продаж житлової нерухомості, яка перебуває у власності фізичної особи менше 3 років, а також другий та кожен наступний продаж за рік комерційної нерухомості.

Звертаємо увагу читача, що такий порядок оподаткування стосується житлової нерухомості, до якої, окрім іншого, відноситься будинок, квартира, або їх частина. З повним переліком нерухомості, що підлягає оподаткуванню за наведеними правилами можна ознайомитись у ст. 172 Податкового кодексу України.

У випадку, якщо відчужуване особою нерухоме майно було одержано нею у спадок, ставка ПДФО другий та кожен наступний продаж за рік становитиме 5%.

 

Як бачимо, податкове законодавство має достатньо багато особливостей та тонкощів, в яких слід розібратись до того, як майно буде передано у власність іншій особі. З огляду на це, рекомендуємо при продажі нерухомості залучати  кваліфікованого спеціаліста, який не лише знизить ризики таких правовідносин, а й полегшить процес підрахування та сплати відповідних податків та зборів.