Приватизація – не так страшно

29.05.2018 527

Процедура приватизації житла в Україні незмінна з десяток років. Проте багато українців досі не реалізували своє право на переведення найманого державного житла у приватну власність. Зазвичай причиною цьому стають страхи, на які наводять думки про тривалий процес під назвою «приватизація» та бюрократію в нашій країні. Лякають також і наявність вже приватизованого житла, «старий» ордер, відсутність технічного паспорта, що все-таки дещо затягує приватизацію житла. Проте отримавши квартиру чи кімнату у приватну власність ви зможете продавати, дарувати, здавати в оренду, міняти, здійснювати перепланування тощо. До того ж, якщо ви з певних причин не проживаєте у своїй квартирі чи кімнаті, права на таке житло все одно залишаться.

Що можна приватизувати?

Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду» (далі – Закон) встановлено вичерпний перелік об’єктів приватизації. До таких належать квартири в багатоквартирних будинках, одноквартирні будинки, кімнати/блоки у гуртожитках, кімнати у квартирах та одноквартирних будинках (якщо мешкають 2 і більше наймачів), які винаймаються громадянами.

Якщо я вже приватизував?

Одноразовість приватизації житла законодавець обумовив номінальною вартістю житлового чека, а не кількістю квартир, площа яких відповідає цій вартості і встановленій санітарній нормі (рішення КСУ від 01.04.2008 року № 4-рп/2008). Тобто питання, чи можна приватизовувати ще, залежить саме від залишку житлового чека, а не від вже приватизованої нерухомості.

Першочергово приватизація здійснюється шляхом безоплатної передачі громадянам квартир, кімнат тощо з розрахунку 21 кв.м. загальної площі на наймача та кожного члена його сім’ї. Іншим варіантом безкоштовної приватизації є використання житлових чеків – приватизаційних паперів, які свого часу видавалися чи не всім громадянам України. Якщо є невикористані житлові чеки або їх залишки, вони не пропадуть даремно.

Загалом ситуація може виглядати так: особа (наймач квартири №1, має невикористаний житловий чек на загальну суму 4,5 грн) приватизує квартиру №1, використавши при цьому житловий чек на суму 2, 20 грн. Після одруження спільно з дружиною приватизує квартиру №2, сплативши за квадратні метри невикористаними житловими чеками та грошовими коштами.

Коли можна приватизувати?

Приватизувати займане житло можна будь-коли, головне, щоб були підстави для такої приватизації.

Куди звертатись для приватизації житла?

Приватизація державного житлового фонду – адміністративна послуга, яка надається ЦНАПами. Юристи з нерухомості за весь час цієї тяганини найбільше контактують з відділеннями Ощадбанку, відділом приватизації та центром надання адміністративних послуг. Також звертаємось до державного або приватного БТІ, балансоутримувача будинку, управління поліції, голови місцевої адміністрації.

Які документи потрібні?

Якщо ви звертаєтесь з цим питанням до юристів з нерухомості, необхідно надати:

  • нотаріальну довіреність;
  • копії паспортів (свідоцтв) і ідентифікаційних кодів осіб, які здійснюють приватизацію;
  • ордер на житло або договір найму житла;
  • документи, які підтверджують наявність невикористаних житлових чеків або залишку житлового чека;
  • довідка з місця проживання про склад сім’ї наймача;
  • технічний паспорт.

Прим. Останні три та решту необхідних документів юристи можуть отримати за довіреністю.

Кожен випадок індивідуальний і перелік документів може збільшуватися: можливо необхідно буде додавати заяву про відмову від приватизації інших зареєстрованих осіб, згоду органу опіки та піклування тощо.

Приватизація – це правда безкоштовно?

Не весь процес безоплатний, навіть якщо за всі квадратні метри квартири ви сплачуєте цінними паперами у формі житлового чека. Такі процедури як отримання технічного паспорта, списання залишків житлового чека, державна реєстрація права власності тощо оплачуються за визначеними тарифами.

У приватизації можуть відмовити?

За загальним правилом, органи приватизації не мають права відмовити у приватизації займаного особою житла, крім певних випадків:

  • Повністю використано житлові чеки;
  • Квартира не підлягає приватизації на підставі Закону (квартира-музей, службова квартира, квартира в зоні відчуження тощо);
  • Заявник не є громадянином України;
  • Документи надані не у повному обсязі;
  • У наданих документах виявлено завідомо неправдиві відомості;
  • Не здійснено доплату за понаднормову надлишкову площу.

Хто працює з документами?

Алгоритм виглядає так:

1) в ЦНАП представнику відділу приватизації юрист з нерухомості подає пакет документів для підготовки списків приватизації;

2) у відділі приватизації отримуємо списки приватизації;

3) завіряємо списки приватизації у поліції, ЖЕК та голови місцевої адміністрації (мабуть ці дії мали б робити працівники відділу приватизації);

4) у відділі приватизації юрист з нерухомості отримуємо пакет документів назад і разом зі списками приватизації подаємо знову до ЦНАП (тут наші документи знову їдуть до відділу приватизації);

5) у відділі приватизації отримуємо реквізити і сплачуємо за понаднормові квадратні метри (якщо необхідно);

6) у відділі приватизації отримуємо приватизаційні платіжні доручення на списання залишку житлових чеків;

7) списуємо залишок житлових чеків (обов’язково у відділенні Ощадбанку за місцем відкриття рахунку);

8) у ЦНАП юристи з нерухомості подають платіжні доручення і отримуємо свідоцтво про право власності на житло;

9) у ЦНАП подаємо документи на державну реєстрацію права власності;

10) у ЦНАП отримуємо Свідоцтво про право власності та Витяг з реєстру.

Зіставивши всі зроблені дії постає питання: «Яка роль ЦНАПу?» Надання адміністративних послуг зроблено якби для зручності людей. Проте центри надання адміністративних послуг по суті тільки приймають документи, далі ними займається відділ приватизації. І вам дуже пощастить, якщо всі необхідні органи будуть розташовані поряд. Передача документів з ЦНАПу у відділ приватизації та назад значно затягує весь процес, і добре, якщо ті величезні зусилля та час, витрачені заявником, будуть виправдовувати себе.

Скільки часу займає приватизація?

Для обізнаної людини весь процес триває 3 місяці (+/- декілька тижнів залежно від ситуації та місцезнаходження житла).

Варто пам’ятати, що приватизація квартири чи кімнати не починається з подачі документів у ЦНАП і не закінчується на отриманні Свідоцтва про право власності на житло через 30 днів, як стверджують на різних сайтах в мережі Інтернет (навіть якщо ви звертаєтесь до кваліфікованих спеціалістів). Сотні дзвінків та десятки виїздів, постійна біганина та годинні черги ніяк не вкладуться в обіцяний місяць.

Якщо хочете зайнятися приватизацією житла без допомоги юристів самостійно, наберіться терпіння. Без постійного моніторингу ситуації отримати житло у приватну власність за півроку видається неможливим, всюди треба «підштовхувати» та бути більш наполегливими. Проте саме ваш час плюс ваші гроші дорівнює отримання Свідоцтва про право власності та запису у реєстрі. Усі складнощі та притаманні приватизації недоліки настільки незначні у порівнянні з перевагами, тому більшість громадян переводять державне майно у приватну власність. До того ж, не варто чекати змін у законодавстві про приватизацію житлового фонду, краще зробити це зараз.

Автор: помічник адвоката, Діана Малиш

Зачекайте