Що робити, якщо забудовник не вводить об’єкт в експлуатацію в обумовлені строки?
Ринок нерухомості є одним з найдорожчих. Часто придбати квартиру чи будинок в бажаному місті та районі видається дуже недешево. Проте нерідко трапляється і так, що Вам пропонують проінвестувати в будівництво, а по його завершенню одержати право власності на новозбудований об’єкт. Такий шлях до придбання у власність нерухомості видається дуже заманливим та нерідко – вигідним. Проте, потенційний інвестор може зіштовхнутися з низкою складнощів, викликаних невиконанням або неналежним виконанням забудовником своїх зобов’язань. Одне з них – не введення об’єкта будівництва в експлуатацію в обумовлені строки. То ж що робити в такому випадку та одержати проінвестований об’єкт у власність?
Чому забудовник не вводить об’єкт в експлуатацію?
Причин може бути декілька. Перед тим як об’єкт повинен бути введений в експлуатацію, він проходить перевірку, яку здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція, за вказівкою якої усуваються виявлені недоліки. Зазвичай така перевірка відбувається завчасно, щоб забудовник мав змогу виправити порушення до наступної перевірки та ввести об’єкт в експлуатацію у визначений строк.
Буває й так, що забудовник не розрахував час та власні можливості та не встиг завершити будівництво до обумовленого строку. У такому випадку він повинен за два місяці до визначеного строку повідомити про це інвесторів та запропонувати укласти додаткову угоду, де вказуються причини порушення строків та встановлюються нові.
Чи можна відмовитись від підписання додаткової угоди?
Відповідно до ст. 627 Цивільного кодексу України, “сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору”.
Якщо інвестор не згоден з запропонованими угодою умовами, він може відмовитись від її підписання.
Як інвестору захистити свої права та повернути вкладені у будівництво кошти?
Особливу увагу слід звернути на вже укладений з забудовником договір, а саме порядок надання компенсації за порушення забудовником своїх зобов’язань. У випадку наявності такого механізму, інвестор може звернутись до забудовника з офіційним листом з проханням надати передбачену договором компенсацію.
Окрім того, договором може бути передбачено, що в разі його розірвання внаслідок порушень строків введення в експлуатацію, інвестору повертаються вкладені ним кошти. У випадку, якщо забудовник проти розірвання договору та не виплачує передбачених договором компенсацій за прострочення строків введення об’єкта в експлуатацію, можна звернутись до суду для повернення проінвестованих коштів, а також виплати компенсацій за понесені матеріальні збитки (наприклад, на оренду житла за весь час порушення стоків) та моральну шкоду, якщо таку було завдано.
З огляду на викладене у цій статті, звертаємо увагу читача, що, підписуючи договір з забудовником, слід особливу увагу звернути на механізм надання компенсації у разі порушення сторонами своїх зобов’язань за договором, адже часто трапляється так, що санкції передбачаються лише для інвестора у разі порушення ним обумовленого порядку здійснення внесків тощо. Кожен пункт договору повинен всебічно врегульовувати правовідносини, що склалися. Тож перед його підписанням, слід ретельно проаналізувати документ та, в разі необхідності, внести правки. Для юридичного аналізу документів та мінімізації ризиків, рекомендуємо залучити компетентних в цій сфері спеціалістів.