У якому випадку можна отримати компенсацію за втрачене в результаті воєнних дій житло?

17.05.2022 46

Повномасштабне вторгнення Російської Федерації на територію нашої держави вже майже два місяці супроводжується ракетними обстрілами та бомбардуванням не лише стратегічно важливих військових, але й цивільних об’єктів. Кількість пошкоджених або повністю зруйнованих житлових будинків вже давно визначається тисячами. Внаслідок цього, велика кількість українців втратили можливість проживати у власних будинках через їх руйнацію або повне знищення. 

З метою допомоги громадянам, житло яких було зруйновано чи знищено, держава розробляє механізми компенсації шкоди, завданої військовими діями Російської Федерації.

Вказане, зокрема, було заявлено в офіційному зверненні Президента України Володимира Зеленського, зробленому в березні цього року.

Окрім того, на початку квітня Верховна Рада України прийняла законопроект, що покликаний врегулювати процедуру надання компенсації громадянам, об’єкти житлової нерухомості яких зазнали пошкоджень або повного руйнування. Однак, слід звернути увагу, що вказаний закон вступає в дію лише через два місяці з дня його офіційного оприлюднення.

Також урядом, шляхом прийняття Постанови № 326, було затверджено Порядок, відповідно до якого визначається шкода та збитки, що були завдані, зокрема житловому фонду, у зв’язку з військовими діями Російської Федерації проти України

 

Хто має право на компенсацію?

Таким правом наділяються громадяни України:

1) власники нерухомого майна, що було пошкоджене або знищене через військові дії агресора на території нашої держави;

2) інвестори, що здійснювали інвестиційну діяльність об’єктів житлової нерухомості, стосовно яких було надано відповідний дозвіл на виконання будівництва, однак які ще не були прийняті в експлуатацію;

3) особи, які придбали об’єкт житлової нерухомості на підставі участі у  житлово-будівельному кооперативі, однак право власності на яке ще не було зареєстровано;

4) особи, які є спадкоємцями перелічених категорій осіб.

Окрім того, одержати компенсацію можуть компанії, що займаються управлінням багатоквартирних будинків, а також об’єднання співвласників багатоквартирного будинку.

 

Загальний порядок одержання компенсації:

1) оформлення та подання заяви стосовно одержання компенсації за пошкоджений або знищений об’єкт житлової нерухомості;

2) перевірка заяви на наявність правових підстав щодо звернення громадянина для одержання компенсації, а також пріоритетного права особи на відшкодування завданої агресором шкоди;

3) за результатами розгляду заяви та відповідних документів, приймається рішення щодо призначення або відмову у призначенні відшкодування.

 

До кого та в якій формі можна подавати заяву стосовно призначення компенсації за пошкоджений або знищений об’єкт нерухомого майна?

Відповідне звернення може бути подане в електронному та паперовому вигляді.

Електронна форма – через Єдиний державний веб портал електронних послуг, а також застосунок «Дія».

Паперова форма – через Центр надання адміністративних послуг, державні органи соцзахисту, а також нотаріусів.

Наголошуємо, що на кожен об’єкт нерухомості слід подавати індивідуальну заяву. Місце перебування заявника значення не має. Звернутись до уповноважених органів державної влади можна під час воєнного стану на території, де розташоване нерухоме майно, а також протягом 90 календарних днів з дня його припинення. 

Нагадуємо, що пріоритет на одержання компенсації мають сім’ї, що належать до категорії багатодітних, люди з інвалідністю (I, II груп), особи, що є учасниками бойових дій, особи, що стали людьми з інвалідністю внаслідок військових дій, а також особи, визначені ч. 1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Всі документи, що подаються як додаток до відповідного звернення громадянина, слід засвідчити підписом заявника.

Після подання відповідної заяви та документів, буде надано інформацію про проведення оцінки об’єкта нерухомості та надання компенсації.

 

Форма одержання компенсації.

1) Грошова. 

Така компенсація здійснюється за об’єкти житлової нерухомості, що зазнали пошкоджень або знищення, шляхом проведення грошового переказу на рахунок особи, що має право на одержання такої виплати.

Розмір відшкодування розраховується відповідно до результатів оцінки вартості на відновлення об’єкта житлової нерухомості, враховуючи ступінь завданих йому пошкоджень.

2) Фінансування проведення будівництва нового об’єкта житлової нерухомості

Новий об’єкт житлової нерухомості повинен бути аналогічним до того, що був знищений за площею, типом, а також функціональним призначенням, однак його площа не може бути більшою за 150 м2.

Слід наголосити, що після проведення реєстрації права власності на новозбудований об’єкт, власник позбавлений можливості відчужити таке майно протягом наступних 3-х років. 

3) Фінансування робіт  по відновленню  майна, що належить власникам багатоквартирного будинку.

Передбачається, що відповідне фінансування буде здійснено на підставі укладеного між місцевим виконавчим органом державної влади, виконавцем будівельних робіт та одержувачем компенсації договору.

Разом з тим, розглядається додаткова можливість укладення ще одного договору про відступлення на користь України права вимоги до Росії щодо відшкодування завданих об’єкту нерухомого майна збитків, спричинених збройною агресією. 

 

Коли можна очікувати надання компенсації?

Слід наголосити, що  механізм відшкодування шкоди, завданої Росією власникам житлової нерухомості, поки що розробляється, а відповідний законопроект було ухвалено лише у першому читанні Верховної Ради.

З огляду на це, очікувати на виплати слід після ухвалення відповідного закону та затвердження процедури стосовно порядку їх здійснення. 

Однак, рекомендуємо вже збирати докази, що свідчать про пошкодження або повне руйнування об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у Вашій власності та подавати відповідні заяви до уповноважених на це суб’єктів. Таким чином, держава матиме реальну можливість оцінювати масштаби збитків та затвердити максимально ефективну процедуру їх відшкодування.