Які зміни в оподаткуванні операцій з нерухомістю очікують на учасників ринку?

Ще на початку червня в цьому році у Верховній Раді України був зареєстрований законопроєкт № 5600, який несе в собі ряд суттєвих змін в сфері оподаткування. Зокрема, зміни торкнулися і податків в сфері нерухомості.

Спеціалісти в сфері нерухомості Адвокатського об’єднання «Домініон» вже підготували для Вас змістовну статтю щодо основних змін, які очікують учасників ринку нерухомості, та коли такі почнуть діяти.

Як зміняться податки?

БУЛО СТАНЕ
Податок на доходи фізичних осіб Не підлягає оподаткуванню дохід, отриманий особою при продажі об’єкта житлової нерухомості вперше за відповідний податковий рік, за умови, що такий об’єкт перебував у власності особи щонайменше три роки. Не підлягає оподаткуванню дохід, отриманий особою при продажі об’єкта житлової нерухомості вперше за відповідний податковий рік, за умови, що такий об’єкт перебував у власності особи щонайменше три роки.
Однак, якщо особа протягом одного звітного року продасть більше ніж один такий об’єкт, або ж продасть інший об’єкт нерухомості (вперше), то дохід, отриманий від кожної такої операції, буде оподатковуватись вже за ставкою 5%. Дохід від продажу другого такого об’єкту або іншого об’єкту нерухомості вперше за відповідний звітний податковий рік оподатковується за ставкою 5%.

Дохід від продажу третього такого об’єкту або другого іншого об’єкту нерухомості за відповідний звітний податковий рік підлягає оподаткуванню вже за ставкою 18%.
Відповідно, всі наступні операції щодо продажу кожного наступного такого об’єкту теж оподатковуватимуться за ставкою 18%.

Податок на додану вартість Операції з первинного постачання житла (перша передача новозбудованого житла у власність або ж надання послуг щодо спорудження такого об’єкту) підлягають оподаткуванню за ставкою 20%.
При цьому, всі наступні операції щодо постачання житла не оподатковуються.
Також положення щодо оподаткування за ставкою 20% не поширюється на операції з першого постачання доступного житла та житла, що будується із залученням державних коштів.
Всі операції з постачання житла (як первинна, так і кожна наступна) будуть оподатковуватись за ставкою 20%.

Виняток становитимуть лише операції щодо першого постачання доступного житла та житла, що будується із залученням державних коштів.

Коли зміни почнуть діяти?

Наразі проєкт, який передбачає такі зміни, знаходиться на розгляді Верховної Ради (прийнятий в першому читання). До моменту прийняття закону Верховною Радою та, відповідно, вступу зазначених змін в силу може пройти чималий відрізок часу.

Крім того, слід пам’ятати про основні принципи щодо внесення змін до системи оподаткування:

  • По-перше, такі зміни не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки.
  • По-друге, податки не можуть змінюватися протягом бюджетного року.

Отже, найраніше, коли такі зміни можуть вступити в силу –це 01 січня 2023 рік. Такі гарантії з боку законодавця оберігають платників відповідних податків від різких змін та дають можливість заздалегідь до них підготуватися.

Зачекайте