Як будуть діяти оновлені ДБН?
З 1 вересня 2018 року офіційно вступили в дію оновлені державні будівельні норми (ДБН) №5/2018, затверджені Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.
Особливої уваги заслуговують ДБН Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова територій». Ці ДБН стали основоположними у сфері містобудування та замінили цілу низку норм у будівництві, які існували раніше. Зокрема, ДБН Б.2.2-12:2018 містять такі новації як: обмеження поверховості для деяких населених пунктів, встановлення вимог щодо площі земельної ділянки, яка використовується під багатоквартирну житлову забудову та інші.
Однак, значна частина будівельних проектів, що вже перебувають у процесі будівництва, не відповідають оновленим нормам. А тому виникають питання щодо необхідності коригування вже існуючої містобудівної і проектної документації, оскільки існує ризик, що об’єкти, будівництво яких вже розпочато, не зможуть бути введені в експлуатацію.
Тому, для вирішення даної ситуації Мінрегіон надало офіційне роз’яснення, в якому чітко прописано випадки, за яких проектувальники або архітектори мають оновити документацію у відповідності до оновлених норм або можуть її використовувати в існуючому вигляді.
Отже, що стосується містобудівної документації:
Використання містобудівної документації, затвердженої в установленому порядку до 1 вересня 2018 року, <strong>допускається в частині, що не суперечить положенням нового ДБН</strong>. При цьому, надання містобудівних умов та обмежень та внесення змін до них повинно здійснюватися з урахуванням положень нового ДБН.
Щодо проектної документації та об’єктів будівництва:
Проектна документація, по якій відповідно до законодавства проведено експертизу, та яка затверджена в установленому порядку до 1 вересня 2018 року, у зв’язку з введенням в дію нового ДБН, коригуванню не підлягає. Винятком є лише випадки, коли іншими новими ДБН передбачається підвищення вимог безпеки, надійності, електро-, вибухо- та пожежобезпечності, енергоефективності або доступності для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. При цьому зазначений виняток не застосовується до об’єктів, будівництво яких здійснюється у строки, визначені проектною документацією, якщо інше не передбачено договором на виконання будівельних робіт.
Слід звернути увагу, що при зміні проектних рішень, коригування проектної документації, затвердженої до 1 вересня 2018 року, має здійснюватися з урахуванням вимог чинних ДБН.
Отже, як повідомив заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Лев Парцхаладзе: «Об’єкти, які пройшли експертизу та були затверджені до 1 вересня, вже можуть отримати дозвіл від ДАБІ і розпочати будівництво проекту згідно зі старим ДБН без коригування відповідно до нового. Крім цього, якщо будівництво об’єкта було призупинено на якомусь етапі, його добудова має здійснюватися за документацією, затвердженою до 1 вересня. Проте якщо у проект вносяться будь-які зміни, вони мають відповідати новому ДБН».