Як іноземцю придбати нерухоме майно в Україні?
В Україні досить активно розвивається будівельна сфера. Кожного року по різним містам зводяться все новіші об’єкти нерухомого майна, що є бажаними для потенційних покупів. Нерідко трапляється так, що покупцем такого об’єкта бажає стати іноземець. Тож давайте з’ясуємо яким чином особа, яка має громадянство відмінне від українського та не є резидентом, може придбати нерухоме майно.
Чи існують обмеження на придбання нерухомості іноземцем?
Так. Такі обмеження існують стосовно земель сільськогосподарського призначення (частина 5 статті 22 Земельного кодексу України). Відтак іноземець може набути право власності на земельну ділянку лише несільськогосподарського призначення.
Окрім того, передбачається спеціальний порядок набуття іноземцем права власності на об’єкти нерухомості, що є державним або комунальним майном.
Як нерезиденту придбати нерухоме майно?
У відповідності до цивільного законодавства, угода з придбання нерухомого майна укладається в письмовій формі з обов’язковим нотаріальним посвідченням та державною реєстрацією. Інакше кажучи, для придбання нерухомого майна потрібно укласти договір купівлі-продажу, нотаріально засвідчити його та зареєструвати набуте право власності.
Законодавець визначив, що готівковий розрахунок за таким договором дозволений лише у розмірі, що не перевищує 50 000 гривень. У випадку, якщо угода перевищує цю суму, розрахунок проводиться безготівково, тобто шляхом здійснення переказу коштів з одного поточного рахунку на інший або внесення та/або переказу коштів на поточні рахунки.
З огляду на те, що для відкриття банківського рахунку вимагається надання ідентифікаційного номеру платника податків, іноземець повинен бути зареєстрований як платник податків. Для здійснення реєстрації та одержання такого коду, він повинен звернутись до податкового органу з паспортом, нотаріально завіреним перекладом паспорта та відповідною заявою. Реєстрація особи як платника податків та надання їй відповідного номеру проводиться протягом десяти робочих днів.
Перевірка нерухомості
Звертаємо увагу на те, що придбання будь-якого нерухомого майна супроводжується певними ризиками.
Враховуючи особливості купівлі майна на первинному та вторинному ринку нерухомості, покупець повинен оцінити всі потенційні загрози та перевірити продавця.
Відтак, для здійснення ефективного аналізу наявності правових підстав для відчуження нерухомого майна, рекомендуємо звернутись до кваліфікованого юриста по нерухомості.
В будь-якому разі, аби мінімізувати ризики, покупець повинен зауважити наступне.
У випадку придбання нерухомості на первинному ринку, слід особливу увагу звернути на наявність у забудовника дозвільної документації, відповідної ліцензії на здійснення будівництва, документа, що посвідчує право власності на земельну ділянку, на якій знаходиться новозбудований об’єкт, а також репутацію забудовника.
Якщо ви бажаєте придбати майно на вторинному ринку нерухомості слід з’ясувати, зокрема, наявність у продавця документів, що посвідчують право власності та технічного паспорту, перевірити особисті документи продавця, проаналізувати наявність прописаних у об’єкті нерухомості осіб, а також перевірити продавця та об’єкт нерухомості у державних реєстрах.
З огляду на наведене у цій статті, іноземці при придбанні нерухомого майна можуть користуватись такими ж правами як і громадяни України, окрім встановлених законом особливостей стосовно земель сільськогосподарського призначення, а також нерухомого майна, що є державною або комунальною власністю.
Для придбання об’єкта нерухомості, іноземець повинен відкрити рахунок в банку та бути зареєстрованим як платник податків.
Звертаємо увагу, що для безпечного придбання нерухомого майна та мінімізації ризиків, слід ретельно аналізувати документи, що наявні у продавця.