Брокер та юрист з нерухомості. Яка між ними відмінність?
Нерідко, при придбанні чи відчужені нерухомості нам доводиться використовувати послуги тих чи інших спеціалістів. Залучення до справи таких осіб як юрист чи брокер вже стало звичним та обов’язковим, адже вони можуть полегшити та прискорити процес купівлі-продажу, а також мінімізовувати ризики. Проте хто і які функції з них виконує?
На перший погляд може видатись що сфера роботи цих двох спеціалістів практично не відрізняється між собою. Хоч їх діяльність справді переплітається між собою, не слід її ототожнювати.
Хто такий брокер?
Звертаємо увагу читача, що діяльність брокера або, як його ще називають, рієлтора не врегульована на законодавчому рівні. Тобто немає чинного закону, що визначав би хто такі брокери та врегульовував їхню діяльність.
На практиці відбувається так, що такі послуги найчастіше використовують для пошуку покупця на конкретну нерухомість або для підбору нерухомого майна для покупця у відповідності до його побажань.
Відтак, на брокера покладається обов’язок з пошуку клієнта, а також укладення угоди. Проте за юридичну «чистоту» таких правовідносин він не відповідає.
Функції юриста з нерухомості
Часто функції юриста по нерухомості виконує адвокат з відповідним досвідом. У такому випадку його діяльність буде врегульована Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Відповідно до своїх повноважень, такий спеціаліст може надати вичерпну юридичну консультацію щодо конкретного об’єкта нерухомості. Така консультація надається на підставі повного аудиту об’єкта. Тобто перевірки продавця або покупця у державних реєстрах, а також всього пакету наданих документів.
Аудит допомагає знизити потенційні ризики та захистити сторони від можливих шахрайських дій, а також запобігти можливим судовим позовам у майбутньому.
Кого слід залучити при купівлі-продажі нерухомості?
Як зазначалось вище, діяльність юриста та брокера не є тотожною. Здебільшого, функції брокера полягають в пошуку покупця для певного об’єкта нерухомості та не включають юридичний аналіз «чистоти угоди».
Юрист, зокрема, аналізує законність укладення угоди, правомочність сторін, а також потенційні ризики, що можуть зашкодити переходу права власності на певну нерухомість або обернутись судовим позовом у майбутньому.
Окрім того, юрист може розробити максимально деталізований договір купівлі-продажу, що буде враховувати особливості конкретних правовідносин та захищати сторони від невиконання або неналежного виконання своїх зобов’язань один перед одним.