Ключові аспекти на які необхідно звернути увагу при купівлі нерухомості на вторинному ринку
Купівля нерухомості є досить складним та тривалим процесом як для покупця так і для продавця. Нерідко покупці обирають майно саме на вторинному ринку нерухомості, вважаючи його надійнішим, а процес придбання легшим і швидшим. Однак, навіть, так звана, вторинка має свою специфіку.
Тож давайте з’ясуємо які існують переваги та недоліки при купівлі майна на вторинному ринку нерухомості та на які принципові моменти слід звернути увагу покупцеві.
Переваги купівлі нерухомості на вторинному ринку
Зазвичай, купуючи нерухомість на вторинному ринку, покупець отримує готовий до використання об’єкт з підключеними комунікаціями та який вже було введено в експлуатацію. Таким чином, існує можливість побачити наживо запропоноване продавцем майно та з’ясувати його відповідність власним потребам та побажанням. Окрім того, населені райони часто є зручнішими, оскільки мають вже готові об’єкти інфраструктури, тобто магазинами, аптеками, зупинками транспорту тощо.
Часто житлова нерухомість на вторинному ринку продається з готовим ремонтом, оснащена сантехнікою або іноді навіть побутовою технікою. Відтак, купуючи таке майно, покупець отримує готовий об’єкт, а ризик замороження будівництва або не введення його в експлуатацію відразу відпадає. Окрім того, є підстави зробити висновки, що будівництво було здійснено з дотриманням всіх встановлених норм, а значить об’єкт нерухомості є безпечним.
Значно спрощує час та сили покупця і те, що на нерухоме майно вже існують правовстановлюючі документи, які лишається легше перевірити.
Тож, як бачимо, придбання нерухомості на вторинному ринку має багато переваг та є досить привабливою для потенційного покупця, однак чи все насправді так просто?
Недоліки купівлі нерухомості на вторинному ринку
Перш за все, поговоримо про оплату. Найчастіше продавець нерухомості на вторинному ринку вимагає повної оплати майна відразу, нерідко, готівкою. Відтак, якщо сторони не домовляться про інакше, поділити платіж на частини, відтермінувати або взяти нерухомість в кредит неможливо.
Окрім того, певні об’єкти нерухомості на вторинному ринку можуть бути незручними або навіть небезпечним, оскільки були побудовані по застарілим схемам та будівельним рішенням, а конструкції таких об’єктів втратили свою початкову стійкість та витривалість. Ймовірно, у будинку наявні застарілі інженерні комунікації та ліфти.
Об’єкти нерухомого майна, що вже були у використанні, нерідко мають сліди попередніх власників у вигляді непрацюючих комунікацій, сантехніки, подряпин на стінах, підлозі, запах тощо. Недоліки такого майна можуть бути приховані під косметичним ремонтом, що робить неможливим їх виявлення одразу.
Часто об’єкти нерухомості на вторинному ринку недостатньо добре охороняються. Це значить, що квартира, скоріше за все, не оснащена сигналізацією, а на території відсутня охорона або консьєрж.
На що слід звернути увагу покупцеві при купілі майна на вторинному ринку нерухомості?
Попри те, що здійснення угоди щодо купівлі майна на вторинному ринку нерухомості виглядає безпечніше порівняно з первинним ринком, придбання нерухомого майна в будь-якому випадку супроводжується ризиками. Відтак, потенційний покупець може стати жертвою шахрайства навіть при придбанні майна, яке на перший погляд виглядає абсолютно безпечним.
Тож перед придбанням нерухомості покупець повинен ретельно перевірити майно та свого контрагента. Для здійснення професійного аудиту, слід залучити відповідного фахівця.
Якщо покупець бажає укласти угоду самостійно, рекомендуємо наступне.
- Перевірте майно в Державному реєстрі речових прав. Для цього Вам необхідно отримати платний витяг. Так Ви зможете з’ясувати чи не накладено на майно арешт та чи не перебуває воно в іпотеці.
- Попросіть продавця надати для ознайомлення правовстановлюючі документи.
- Перевірте чи був продавець стороною судових спорів, предметом яких виступало нерухоме майно. Таку перевірку можна зробити через Єдиний державний реєстр судових рішень або на офіційному сайті Судової влади України.
- Якщо майно належить продавцю на праві спільної власності, він повинен мати письмову нотаріально засвідчену згоду іншого власника нерухомості.
- Перевірте продавця через Єдиний державний реєстр боржників.
- Уважно аналізуйте договір купівлі-продажу. Зверніть увагу чи вказана у договорі ціна відповідає обумовленій між Вами та продавцем. Звертаємо увагу на те, що у випадку судового спору з продавцем, Ви можете претендувати на повернення тієї суми, що визначена договором.
І хоча придбання майна на вторинному ринку нерухомості має очевидні плюси та переваги, будь-яка угода з придбання такого майна завжди супроводжується певними ризиками, проте часто їх можна мінімізувати або уникнути зовсім. Для цього, рекомендуємо звернутись за кваліфікованою допомогою юристів по нерухомості або ретельно перевірити надану покупцем документацію у відповідних державних реєстрах та порталах.