Нові стандарти для багатоквартирних будинків

01.07.2022 101

Після початку на території України активних бойових дій, стало очевидним, що більшість будинків, не лише приватних, а й багатоквартирних, не містять надійного укриття від артилерійних чи ракетних обстрілів.

З огляду на це, наразі політика держави спрямована, зокрема, на розвиток мережі захисних споруд цивільного захисту для населення, які спроможні будуть створити безпечні умови для укриття під час загрози обстрілів.

В цій статті розглянемо ключові аспекти запланованих змін до законодавчих актів, які регулюють будівництво, а також, на кого вони впливають та з якого моменту вступають в силу.

 

Які передумови для внесення змін?

22 травня 2022 року у Верховній Раді України був зареєстрований законопроект №7398, яким пропонується внести зміни до низки нормативно-правових актів, з метою  забезпечення вимог цивільного захисту населення під час здійснення будівництва.

Передумовою стало те, що в більшості будівель або відсутні захисні споруди, які можуть використовуватися як укриття, або такі споруди не відповідають необхідним вимогам та фактично не можуть бути використані за своїм призначенням.

Основні вимоги до укриттів встановлені у Вимогах щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, що затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09 липня 2018 року № 579.

Так, у приміщеннях для захисту повинна бути забезпечена наявність:

  штучного освітлення;

  системи вентиляції;

  системи водопостачання, каналізації і опалення;

  первинних засобів для гасіння пожежі тощо.

Слід зазначити, що в законодавстві, яке чинне на даний момент, відсутні положення, які би зобов’язували забудовників багатоквартирних будинків включати в проект будівництва розміщення споруд захисту (укриттів) в об’єктах. Так, зоконопроект №7398 покликаний виправити це.

 

В чому полягають нововведення?

З моменту прийняття законопроекту, будуть внесені зміни до Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, зокрема буде доповнена стаття 31. Нові правила встановлять обов’язок для забудовників передбачити в проекті будівництва об’єктів, що за класом наслідків належать до об’єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, розділ щодо інженерно-технічних заходів цивільного захисту.

Іншими словами, будівництво багатоквартирних будинків повинне здійснюватись з урахуванням розміщення укриття в об’єкті для населення. Слід зазначити, що укриттям може слугувати як спеціально обладнане сховище, так і об’єкти подвійного призначення, зокрема, підземні паркінги, підвали, які відповідають вимогам для захисних споруд.

Водночас, звертаємо Вашу увагу, що такі стандарти не поширюють свою дію на будівництво приватних будинків, які за класом наслідків належать до об’єктів з незначними наслідками (СС1).

Також, важливим аспектом при цьому є те, що доступ до укриття повинен бути доступний для всіх людей, в тому числі для осіб з обмеженими фізичними можливостями.

У випадку, якщо такі вимоги забудовником не будуть дотримані, це стане підставою для відмови у видачі сертифікату про готовність об’єкта до експлуатації. Так, забудовник не зможе ввести об’єкт в експлуатацію, а інвестори не зможуть зареєструвати свої права на квартири у відповідному об’єкті.

 

З якого моменту починають діяти правила?

Станом на сьогодні проект закону №7398 перебуває на розгляді у Верховній Раді та був прийнятий лише в першому читані. Зміни вступлять в силу з моменту прийняття законопроекту.

Слід зазначити, що будівництво об’єктів, яке розпочалось до моменту набрання чинності законопроектом №7398 може бути здійснене без урахування зазначених в цій статті змін. Однак, після набрання ним чинності, нові проекти будівництва повинні здійснюватись з урахуванням нововведень.

 

Вважаємо, що такі зміни до законодавства є необхідними з урахуванням реалій сьогодення. Такі стандарти для будівництва створять більш безпечні умови для населення у настання загрози та дозволять зберегти життя.