Обмеження для іноземців на придбання нерухомого майна

09.07.2022 13

Нерідко трапляється так, що іноземці бажають придбати нерухоме майно в Україні. Це і не дивно, адже часто така купівля є досить вигідною, порівняно з іншими європейськими державами, а майно якісним та надійним. Окрім того, придбання нерухомого майна може бути гарним стартом для відкриття бізнесу чи простого задоволення власних потреб.

Проте, законодавством України передбачені певні обмеження на придбання нерухомого майна іноземцями. Тож, перш ніж купувати, слід перевірити чи немає на шляху до цього ніяких перепон. У цій статті ми з’ясуємо які існують обмеження на придбання нерухомого майна в Україні іноземцями.

Що каже законодавство?

Фактично, при придбанні нерухомості іноземці користуються такими ж правами та обов’язками, як і громадяни України.

Проте встановлені певні заборони стосовно землі, що має сільськогосподарське призначення (частина 5 статті 22 Земельного кодексу України)

Окрім того, передбачається спеціальний порядок переходу права власності до іноземця щодо об’єктів нерухомості, які є державним або комунальним майном.

Особи, які не мають українського громадянства, а також особи без громадянства не можуть набути у власність земельні ділянки, на яких знаходиться нерухоме військове майно, яке підлягає реалізації, а також землі, що вивільнились у зв’язку з реформуванням Збройних сил України, а також Державної спеціальної служби транспорту.

Іноземець може набути майнове право на земельну ділянку несільськогосподарського призначення.

Єдиним виключенням з цього правила є спадкування. Однак, у випадку успадкування іноземцем земель, що мають сільськогосподарське призначення, він повинен відчужити таке нерухоме майно протягом року.

 

Купівля земельних ділянок, що є державним або комунальним майном іноземними державами або юридичними особами-іноземцями

Законодавством встановлено спеціальний порядок набуття іноземними державами та юридичними особами права власності на нерухомість, що є державним або комунальним майном.

Відчуження земельних ділянок, що належать до державного майна, іншим державам, а також  юридичним особам-іноземцям можливе Кабінетом міністрів України (надалі – «КМУ») за згоди Верховної Ради України.

У випадку, якщо на земельній ділянці, що належить до державного майна, розміщені об’єкти, які підлягають приватизації, то їх продаж проводять державні органи приватизації за згодою КМУ.

Якщо земельна ділянка належить територіальній громаді, її продаж іншій державі чи іноземній юридичні особі здійснюється відповідною радою за згодою Кабінету міністрів України.

Якщо земельна ділянка перебуває у власності держави та територіальної громади, її може бути продано іноземній юридичній особі лише у випадку, якщо остання зареєструє постійне представництво з дозволом на ведення господарської діяльності.

 

З огляду на наведене у цій статті, при придбанні нерухомості, іноземці користуються такими ж правами та обов’язками як і громадяни України. Проте, законодавцем встановлені і певні особливості, що стосуються земель з сільськогосподарським призначенням, а також нерухомості, що перебуває у державній та комунальній власності.

Відтак, іноземець не може одержати у власність землі сільськогосподарського призначення. Однак, існує виключення – одержання такого майна у спадщину. У випадку спадкування, іноземець повинен протягом одного року відчужити таке майно, в іншому випадку це може бути здійснено на підставі судового рішення.

З огляду на те, що придбання нерухомого майна іноземцями має свою специфіку та особливості, рекомендуємо залучити кваліфікованого спеціаліста, який допоможе зробити цей процес легшим та безпечнішим на всіх його стадіях.