Обмеження на передачу в оренду нерухомого майна

22.07.2022 87

Діяльність зі здачі в оренду власного нерухомого майна є досить вигідною та популярною на території України. Часто, орендодавцем виступає фізична особа-підприємець (надалі у тексті – «ФОП»). Проте, перед тим як передавати нерухомість в оренду слід з’ясувати які є законодавчі обмеження на здійснення такої діяльності та на кого вони поширюються.

 

Які існують обмеження та кого вони стосуються обмеження?

Законодавцем передбачені певні обмеження щодо площі нерухомого майна, що передається в оренду ФОП, який перебуває на спрощеній системі оподаткування (єдиний податок).

Окрім того, слід звернути увагу, що не всі групи платників єдиного податка мають право на здійснення діяльності з передачі в оренду нерухомого майна.

 

Які групи ФОП на єдиному податку мають право здавати майно в оренду?

ФОП, що є платником єдиного податку, має право здавати нерухомість в оренду у випадку, якщо він належить до 2 та 3 групи.

ФОП 2 групи має право здавати в оренду власне майно, а також передавати його суборенду. Орендарем можуть виступати інший ФОП чи юридична особа, що також є платниками єдиного податку або фізичні особи.

ФОП 3 групи має право передавати в оренду нерухоме майно, що перебуває в його власності, орендоване майно, передавати нерухомість в суборенду, а також бути посередником при передачі майна в оренду, тобто здійснювати представницьку діяльність у такій сфері правовідносин. При цьому, для цієї групи відсутні обмеження щодо орендарів, а саме ФОП 3 групи може передавати в оренду майно будь-якій особі, не залежно від того, на якій системі оподаткування така перебуває.

 

Які площі нерухомого майна можна здавати ФОП на єдиному податку?

ФОП, платник єдиного податку, незалежно від групи має право передавати в оренду або суборенду:

  1. житлове приміщення, що не перевищує 400 кв.м.;
  2. нежитлове приміщення не більше 900 кв.м.;
  3. земельні ділянки до 0,2 га.

При цьому, дозволяється здавати ці всі види нерухомого майна в оренду одночасно.

 

Передання в оренду нерухомого майна на загальній системі оподаткування

На осіб, що перебувають на загальній системі оподаткування не поширюються окреслені вище обмеження, тобто вони можуть здавати в оренду будь-яке нерухоме майно та не мати обмежень по площі. 

Проте оподатковуватись такий дохід буде заставкою 18% податку на доходи фізичних осіб, а також 1,5% – військового збору.

Окрім того, платники податку на загальній системі оподаткування не мають права при сплаті податку врахувати витрати, що були понесені ними. Таким правом користуються орендодавці на спрощеній системі оподаткування. Таким чином, ФОП, що є платником єдиного податку має право не враховувати в дохід кошти, що були сплачені ним за комунальні послуги. 

 

З огляду на наведене у цій статті, обмеження щодо передання в оренду нерухомого майна стосуються платників єдиного податку. Таким чином, здавати нерухомість в оренду має право лише ФОП 2 та 3 групи і в обмеженій кількості квадратних метрів. 

Щоб уникнути таких лімітів можна здавати нерухоме майно як звичайна фізична особа або як ФОП на загальній системі оподаткування, проте слід звернути увагу на те, що у такому випадку ставка податку буде вищою, а понесені по об’єкту нерухомості витрати враховуватись не будуть.