Перспективи захисту інвесторів відповідно до нового закону

Сфера інвестування у будівництво від її появи та до сьогоднішніх днів є досить цікавою для потенційних власників нерухомості. Вона є також бажаною та досить зручною для забудовників. Однак останні часто зловживають своїми правами. Нерідкі випадки, коли забудовник не вводить об’єкт будівництва в експлуатацію в обумовлені строки, не підключають інженерні комунікації, не надають повну інформацію про себе, кількість проданих об’єктів тощо. Задля уникнення таких випадків та захисту інвесторів, у серпні цього року влада розробила новий закон “Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому”.

 

Що змінює закон для забудовника?

Новий закон врегульовує низку сфер діяльності забудовника. Зокрема, нововведення стосуються наступного:

  1. Для продажу об’єкта нерухомості, забудовник повинен мати дозвіл на будівництво, а також умови на добудову нерухомого майна.
  2. Кожна квартира в багатоквартирному будинку повинна бути зареєстрована у Міністерстві юстиції України як окремий об’єкт майнових прав.  Здійснити таку реєстрацію можливо лише за наявності всіх дозвільних документів на будівництво.

Окрім того, цікавим нововведенням є те, що забудовник не може приховувати кількість вже проданих об’єктів нерухомості в багатоквартирному будинку.

Також при перших продажах об’єктів, забудовник повинен обумовити в договорі, що зобов’язується під’єднати будинок до інженерних мереж на постійній основі.

На забудовника також покладається обов’язок оприлюднювати точну інформацію щодо об’єкта будівництва, себе, а також бенефіціарних власників.

 

Які права надаються інвестору?

Відповідно до нового закону, особа, що здійснює інвестиційну діяльність може розірвати укладений із забудовником договір, якщо його умови не вигідні для неї. Таке можливе, до прикладу, у випадку порушення строку здачі  об’єкта в експлуатацію понад півроку або не обумовленої з покупцем зміни технічних характеристик житлового об’єкта.

 

Таким чином, новий закон врегульовує досить широкий спектр правовідносин між забудовником та особою, що інвестує в будівництво та спрямований на захист останнього, проте слід зазначити, що вказаний документ поки існує у вигляді законопроекту та не підписаний Президентом України. Після введення його в дію, вказані правовідносини будуть врегульовані ним та іншими законами України.