Як обрати надійного забудовника?
Придбання нерухомості завжди несе певні ризики. При купівлі квартири на первинному ринку рівень потенційних загроз введення покупця в оману зазвичай значно вищий, ніж на вторинному. Не дивлячись на це, українці все частіше обирають саме його, здійснюючи інвестування будівництва чи обираючи житло в новобудовах. Такий вибір обумовлюється декількома чинниками. Зокрема, вкладати в будівництво вигідно, окрім того, покупець отримує нове житло з сучасним плануванням та умовами. Тож придбання такого нерухомого майна має очевидні переваги та плюси.
Однак потенційний покупець може зіштовхнутись і з низкою можливих ризиків: будівництво здійснено з порушенням, замороження об’єкту, здача об’єкта в експлуатацію із значним запізненням або не введення в експлуатацію взагалі.
Тож як обрати надійного забудовника? За якими критеріями слід його оцінювати? Яким чином можна уникнути потенційних ризиків?
Позитивний досвід щодо здачі в експлуатацію готових об’єктів будівництва. Репутація забудовника
Перш за все слід уважно дослідити історію забудовника, яка, зокрема, повинна включати позитивний досвід здачі всіх збудованих ним об’єктів в експлуатацію у встановлені строки. Якщо строки були порушені, слід звернути увагу на причину їх порушення.
Окрім того, слід звернути увагу на кількість об’єктів, які зараз перебувають на стадії будівництва. Якщо забудовник має велику кількість незавершених об’єктів, та розпочинає будівництво нових, є ризик, що новий проект створюється з метою одержання коштів для фінансування раніше розпочатого.
Потенційного покупця мають також насторожити низькі ціни на придбання квартири в забудовника, який нещодавно з’явився на ринку. Слід дослідити середні ціни на ринку нерухомості та порівняти їх з тим забудовником, якого Ви обрали. Різка відмінність цінової політики є приводом для глибшого аналізу забудовника, зокрема перевірки чи не має він судових спорів зі своїми вкладниками.
Таким чином, слід здійснити ретельний аналіз репутації забудовника, тобто кількості збудованих об’єктів, які були здані в експлуатацію, ознайомитись з відгуками осіб, що здійснювали інвестування будівництва, визначити як довго компанія існує на ринку. Якщо забудовник здає побудовані ним об’єкти в користування без порушення чи з незначним порушенням строків, це є гарним показником його надійності.
Водночас, введення попередніх об’єктів будівництва в експлуатацію саме по собі ще не є гарантією, що з будинком, в якому потенційний клієнт бажає придбати квартиру, не виникне складнощів. Тож слід звернути увагу і на інші ознаки надійного забудовника та оцінювати їх в цілому.
Ліцензії та дозвільні документи
Перш ніж інвестувати в будівництво, слід ознайомитись з чималою кількістю документів, що підтверджують законність його проведення. Забудовник повинен надати для ознайомлення власні ліцензії та дозвільні документи, відповідно до якої він може здійснювати господарську діяльність.
Відтак, забудовник повинен надати на ознайомлення:
- дозвіл на виконання будівельних робіт;
- проектну документацію;
- документи, що підтверджують право забудовника здійснювати будівництво на земельній ділянці (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, договір оренди тощо).
Аналіз діяльності забудовника через державні реєстри та офіційні веб-сайти
Окрім вивчення наданої забудовником документації, слід перевірити його і через наступні державні ресурси.
- Портал Єдиної державної системи у сфері будівництва. Тут можна побачити відомості щодо об’єкта, на якому здійснюється будівництво та перелік виданої забудовнику документації, зокрема ліцензію, а також інформацією про замовника будівництва, проектувальника, підрядника.
- Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Зробивши безкоштовний запит, Ви можете перевірити реєстрацію забудовника, а також інформацію про засновника, розмір статутного вкладу компанії.
- Єдиний державний реєстр речових прав на нерухоме майно. Замовивши платний витяг, Ви зможете дослідити відомості щодо власника земельної ділянки, а також її цільове призначення.
- Наявність судових спорів із забудовником та ознайомитись з їх змістом можна через Єдиний державний реєстр судових рішень.
- Через публічну кадастрову карту та за допомогою витягу з Державного земельного кадастру можна встановити розташування земельної ділянки, її цільове призначення, площу, а також наявність будь-яких обмежень для здійснення будівництва .
Окрім того, нерідко експерти радять оцінювати об’єкт будівництва і самостійно, шляхом спостереження за ним протягом кількох місяців. У такому випадку слід звернути увагу чи йдуть регулярні будівельні роботи, чи достатня кількість робітників та техніки на місці будівництва. Якщо процес будівництва регулярний та достатньо активний, значить забудовник має намір завершити його.
Враховуючи всі потенційні ризики при купівлі житла на первинному ринку, радимо обрати юриста, який допоможе уникнути їх та не натрапити на недобросовісного забудовника. Якщо Ви вирішили зайнятись придбанням нерухомості без залучення спеціаліста, рекомендуємо уважно проаналізувати репутацію та досвід забудовника, ретельно перевірити його через офіційні сайти та державні реєстри для підтвердження його надійності.